پی جی اکس® روزانه، یک کپسول ژلاتینی نرم حاوی پولیگلایکوپلکس® می باشد که از طریق تکنولوژی منحصر به فرد اولتراماتریس، ترکیب فیبر پی جی اکس® در ماتریسی از تریگلیسیریدهای زنجیره متوسط (تهیه شده از روغن نارگیل خالص شده) معلق گردیده است تا توزیع بهینه ای در طول دستگاه گوارش داشته باشد.

موارد مصرف:

برنامه کنترل اشتها و وزن پی جی اکس® از نظر بالینی اثبات شده است. با ایجاد احساس سیری، اشتها را کاهش میدهد. رسیدن به سطح نرمال قند خون را بهبود میدهد، در صورت ترکیب با ورزش مناسب و رژیم غذایی به کنترل وزن کمک مینماید.

مقدار مصرف توصیه شده:

با 1 تا 2 سافت ژل قبل از هر وعده غذا شروع می شود. سافت ژلهای پی جی اکس® روزانه، باید با مقدار زیادی آب خورده شود (حداقل 250 سی سی به ازای هر 3 سافت ژل) تا بتواند احساس سیری ایجاد نماید. با فاصله 2 تا 3 روز، یکعدد سافت ژل به مقدار مصرفی با هر وعده غذا اضافه شود. به افزایش دوز به همین منوال ادامه دهید تا مقدار قابل ملاحظه ای کاهش گرسنگی و همینطور ولع خوردن بین وعده های غذایی ایجاد گردد. دوز موثر معمولا بین 3 تا 6 سافت ژل به ازای هر وعده غذا در هر شبانه روز می باشد. برخی افراد فقط به 1 تا 2 سافت ژل برای هر وعده غذا نیاز دارند در صورتی که برخی دیگر حداکثر دوز، یعنی 6 عدد لازم دارند. پس از رسیدن به اهداف اولیه کاهش وزن، ممکن است دوزهای کمتر به طور موثری اشتها را کنترل نماید.

عوارض ناخواسته جانبی:

بعضی افراد ممکن است در ابتدا احساس گاز، نفخ و مدفوع شل، اسهال گذرا یا یبوست تجربه نمایند. برای جلوگیری از بروز عوارض جزئی، مصرف سافت ژلهای پی جی اکس® را با مقادیر کم شروع نمایید و به تدریج تعداد را افزایش دهید تا بدن خود را هماهنگ نماید. درصورتی که پی جی اکس®به صورت مستمر مصرف شود و دوز مصرفی به تدریج افزایش یابد، حداکثر دوز موثر میتواند طی چند روز تا دو هفته مشخص شود. نکته: ممکن است تا زمانی که بدن خود را به پی جی اکس®عادت دهد، یک تغییر موقتی و گذرا در حرکات روده و اجابت مزاج رخ دهد که این حالت معمولا 3 تا 7 روز طول میکشد. به آهستگی به سمت حداکثر دوز پیش بروید تا به بدن برای وفق دادن خود با پی جی اکس®کمک کنید. مهم است که مقدار کافی آب (375 تا 500 میلی لیتر) بلافاصله بعد از قورت دادن پی جی اکس®بنوشید. در موارد نادری با وجود افزایش مقدار آب آشامیده شده، ممکن است یبوست بروز کند که در اینصورت پروبیتیک مناسب به صورت مکمل مصرف نمایید.

نتایج تحقیقات علمی نشان داده است که پی جی اکس® به عنوان بخشی از رژیم غذایی معمولی به خوبی تحمل میشود و فقط عوارض خفیف تا متوسط مشابه مواردی که عموما با یک مصرف معمول فیبرهای رژیمی، میوه ها و سبزیجات دیده میشود، دارد. امنیت مصرف عالی است و برای مصرف دراز مدت کاملا مناسب می باشد.

تداخل:

ندارد

هشدارها/احتیاطات:

در افرادی که نمیتوانند زیاد آب بنوشند، مانند افرادیکه مشکل کلیوی یا نارسایی احتقانی قلب دارند احتیاط ضروری است و در افرادی که تعداد زیادی دارو مصرف میکنند پی جی اکس® را فقط باید پزشک تجویز کرده باشد. افرادی که بیماری گوارشی دارند به طوریکه مشکل بلع، تنگی مری یا مشکل غیر طبیعی بودن روده دارند مثل: هرگونه تنگی و یا باریک شدن معده یا روده یا مشکل در حرکت دستگاه گوارش، که این افراد ممکن است در معرض خطر گرفتگی گلو یا مری یا انسداد روده باشند. افرادی که جراحی در دستگاه گوارش داشته اند، باید قبل از مصرف پی جی اکس® با پزشک خود مشورت کنند. خانمهای باردار و بانوانی که شیر خود را به کودک میدهند نیز باید در مورد پی جی اکس® با پزشک خود یا داروساز مشورت کنند.

موارد منع مصرف:

پی جی اکس® ممکن است سرعت جذب غذاها را کاهش دهد و به طور تئوری ممکن است همین کار را با داروها نیز انجام دهد. لذا توصیه میشود که هر گونه داروی خوراکی یکساعت قبل یا 2 تا 3 ساعت بعد از خوردن پی جی اکس® استفاده شود. از آنجا که پی جی اکس® به کنترل قند خون کمک میکند، شاید نیاز به داروها یا انسولین بعد ازمدتی کمتر شود لذا بیماران دیابتی باید سطح قند خون خود را پایش نمایند و ممکن است نیاز به تنظیم دوز داروی مصرفی خود داشته باشند. اگر هر دارویی مصرف میکنید، قبل از استفاده از پی جی اکس® و یا هرگونه مکمل رژیمی یا تغییر در رژیم غذایی خود با پزشکتان مشورت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − چهار =