کوانزیم کیوتن

Coenzyme Q10 – 100 mg

این فرمول کوانزیم Q10 شرکت وبرنچرالز کانادا بر پایه روغن سبوس برنج است و جذب آن به این وسیله افزایش پیدا می کند .

کوانزیم Q10 یک ترکیب شبه ویتامینی است که در فرایند تولید انرژی در سطح سلولی دارای اهمیت زیادی می باشد .

در فرایند پیری کاهش میزان کوآنزیم کیو10 در بدن رخ می دهد و مشکلات زیر را پدید می آورد :

– اختلال در عملکرد قلب

– اختلال در سیستم ایمنی بدن

– عدم کفایت کبدی

کوآنزیم کیو 10 همچنین آنتی اکسیدان مهمی است که رادیکال های آزاد را در سطح سلولی پاکسازی می کند و سبب حفظ سلول ها از خطر اکسیژن می شود . کوآنزیم کیو10 به خوبی با ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان ها همکاری می کند . مقدار توصیه شده برای مصرف 30 تا 120 میلی گرم است که بستگی به سن و شرایط سلامتی دارد .

– کوآنزیم کیو10 ، 100 میلی گرم مقادیر بالاتر از کوآنزیم کیو10 را برای بدن در موارد خاص تامین می کند .

بررسی اجمالی و مزایا

موارد مصرف :

– افزایش سلامت عمومی به خصوص در افراد مسن تر و در موارد کاهش انرژی به صورت عمومی

– همراه با داروهای استاتین (‌لوواستاتین ، آتورواستاتین ، سیمواستاتین و … )

( مصرف داروهای استاتین ذخیره کوآنزیم کیو 10 بدن را تحلیل می برد . مطالعات بالینی نشان داده است که مصرف داروهای استاتین با افزایش خطر مشکلات قلبی و عروقی ارتباط دارد .

به این دلیل که این داروها نه تنها تولید کننده کلسترول را مهار می کنند بلکه تولید کوآنزیم کیو 10 را هم مهار می کنند و کوآنزیم کیو10 برای حفظ سلامتی قلب مورد نیاز است . کسانی که از استاتین ها استفاده می کنند بهتر است با پزشک خود مشورت نموده و روزانه 400-100 میلی گرم کوآنزیم کیو 10 دریافت کنند . مصرف کوآنزیم کیو 10 ممکن است درد عضلانی ایجاد شده توسط استاتین و ضعف قلب را از بین ببرد . )

– کوآنزیم کیو 10 به عنوان یک پروتکل آنتی اکسیدان / ضد پیری به کار می رود تا استرس اکسیداتیو میتوکندری را تعدیل کرده و سبب محافظت بافت ها می شود .

– کوآنزیم کیو 10 به عنوان پیشیری کننده در میگرن به کار می رود تا تعداد حملات میگرن و پی آمدهای تهوع و استفراق ناشی از آنرا کاهش دهد .

اجزاء و مواد تشکیل دهنده

مقادیر توصیه شده برای مصرف :

– سن 20 تا 40 سال ………………………………………………………………………………………… 60-30 میلی گرم در روز

– سن بالای 40 سال ………………………………………………………………………………………… 100-60 میلی گرم در روز

– افرادی که از داروهای پائین آمرنده چربی خون ( استاتین ها ) استفاده می کنند………………. 400-60 میلی گرم در روز

– در سردردهای میگرنی به عنوان پیشگیری کننده …………………………………………………….. 100 میلی گرم روزی 4-3 بار

– در میگرن دوران کودکی طبق تحقیقات انجام شده توسط (2007) Hershey et.al. که روی سنین 3 تا 22 سال کار کرده اند …………………………………………………………………………………………………………… mg/kg 3-1 در روز

اطلاعات تکمیلی

عوارض جانبی :

مصرف میزان 3/33 میلی گرم روزی 3 بار به مدت 4 ماه در یک تحقیق بالینی و نیز 300 میلی گرم روزی 2 بار برای 30 ماه و 300 ، 600 ، 1200 میلی گرم در روز برای 16 ماه در تحقیقاتی دیگر ، با هیچگونه عوارض جانبی همراه نبوده است .

در کمتر از 1% از افراد مصرف کوآنزیم با مشکلات گوارشی همراه بوده است .

مشکلاتی نظیر تهوع ، استفراغ ، اسهال ،‌کاهش اشتها ، سوزش سر دل همراه بوده است .

تداخل :

در کسانی که وارفارین استفاده می کنند شروع مصرف کوآنزیم کیو10 احتمالاً سبب کاهش کنترل ضد انعقادی خواهد شد . علاوه بر این خیلی از کسانی که وارفارین مصرف می کنند مصرف کننده استاتین هم هستند که نیاز به کوآنزیم کیو 10 دارند . کسانی که وارفارین و کوآنزیم کیو 10 همزمان مصرف می کنند نباید کوآنزیم کیو10 در آنها ناگهانی قطع شود . برای فرایند افزایش انرژی عمومی منیزیم به کوآنزیم کیو 10 کمک می کند و می تواند به عنوان یک مکمل در کنار آن مصرف شود .

عارضه پروپرانول کاهش عملکرد قلب است . در مطالعات نشان داده شده که علت این امر مهار بعضی آنزیم های کوآنزیم کیو 10 عضله قلب است . این آنزیم ها برای انرژی زیستی عضله قلب ضروری هستند . مصرف کوآنزیم کیو 10 در دوزهای بالاتر از 100 میلی گرم میزان اثر کاهش دهنده فشار خون داروهای ضد فشار خون را افزایش می دهد و تعدیل دوز این داروها لازم است .

احتیاط :

در زمان بارداری و شیردهی با پزشک خود مشورت کنید .