کلسیم ویتامین دی

Calcium Vitamin D3

کلسیم کربنات رایج ترین شکل مکمل کلسیم در بازار و رایج ترین مکمل توصیه شده توسط پزشکان است . کلسیم یکی از فاکتورهای رشد و نگهداری استخوان ها و دندان ها است . ویتامین D یک عامل مفید برای جذب کلسیم و عامل کمکی برای جلوگیری از اتلاف کلسیم اضافی بدن و کلیدی براب ترکیب کلسیم بااستخوان هاست .

بررسی اجمالی و مزایا

مواد تشکیل دهنده :

داروئی : کلسیم کربنات ، ویتامین 3 D

غیر داروئی : آکاسیا ، کراس کارملوز سدیم ، استئارات منیزیم گیاهی ، پوشش

آلرژن : ندارد

منبع : پوسته صدف خوراکی

مورد استفاده : به صورت سنتی در جلوگیری یا درمان استئوپوروز و در دوران حاملگی بکار می رود ، همینطور در فشار خون بالا در موارد حساس به نمک و فشار خون های دوران بارداری .

مقادیر توصیه شده برای مصرف :

انستیتو ملی سلامتی آمریکا ( NIH ) در یک بیانیه روی مقادیر مصرف کلسیم توافق کردند که بیشتر از مقادیر توصیه شده در RDA است .

مقدار توصیه شده توسط NID برای مصرف کلسیم المنتال

1 – اطفال تا 6 ماه ……………………………………………………………….. 400 میلی گرم

2 – اطفال6 تا 12 ماه ……………………………………………………………. 600 میلی گرم

3 – کودکان 1 تا 5 سال ……………………………………………………….. 800 میلی گرم

4 – کودکان 6 تا 10 سال ………………………………………….. 1200- 800 میلی گرم

5 – نوجوانان و جوانان 11 تا 24 سال ………………………….. 1500-1200 میلی گرم

6 – خانم های حامله و شیرده ……………………………………… 1500-1200 میلی گرم

7 – زنان بالای 25 سال (‌غیر یائسه ) ……………………………………… 1000 میلی گرم

8 – زنان یائسه مصرف کننده استروژن……………………………………. 1000 میلی گرم

9 – زنان یائئسه بدون مصرف استروژن …………………………………… 1500 میلی گرم

10 – مردان 25 تا 65 سال …………………………………………………… 1000 میلی گرم

11 – مردان بالای 65 سال ……………………………………………………. 1500 میلی گرم

اجزاء و مواد تشکیل دهنده

توضیحات داروئی :

مکمل کلسیم در رابطه با پیشیری و درمان استئوپروز قرار دارد ولی این فقط به دلیل کاهش کلسیم نیست بلکه عدم تعادلی است که در عملکرد دوباره شکل دادن توسط سلول های استئو کلاست که استخوان را تخریب می کنند با سلول های استئوپلاست که استخوان را می سازند .

به هر حال دریافت میزان مناسب از املاح یک گام مؤثر است . فاکتورهای دیگر مثل نحوه زندگی ( life style ) یا درمان هورمونی روی این عدم تعادل اثر دارند .

تمام کمبودها اگر تصحیح نشوند به اختلالات استخوانی منتهی خواهند شد بخصوص در کودکان در حال رشد . اما همه انواع استئوپروزها نتیجه مستقیم عدم دریافت کافی کلسیم از مواد غذائی نیستند . موارد دیگری به غیر از کلسیم هم اهمیت دارند که نحوه زندگی در مرکز همه آنها قرار دارد . ن.ع رژیم غذائی آمریکای شمالی سبب افزایش حرکت کلسیم و اتلاف آن از طریق ادرار می شود . دریافت میزان زیاد فسفات از غذاها و نوشابه ها ، مصرف زیاد شکر و تجمع آمینواسیدها در پلاسما به دلیل مصرف پروتئین زاید سبب بافر شدن کلسیم شده اختلالاتی در بافت کلسیمی استخوان بوجود می آورد .

دو عامل مهم دیگر در نحوه زندگی که روی دانستیه املاح در استخوان اثر می گذارد ورزش و سیگار کشیدن است . بسیاری از افراد بزرگسال دارای مشاغل کم تحرک بوده و ورزش هم نمی کنند . سیگار کشیدن به دلیل اختلال در تهویه 2 CO در ریه ها سبب کاهش PH خون شده و نیز سبب افزایش سطح کربونیک اسید در خون می شود و به همین جهت خیلی از املاح استخوان به طرف خون حرکت می کنند .

احتمالاً هیچ ملحی به اندازه کلسیم شناخته نشده و مورد پذیرش واقع نشده است . بارها به ما گفته شده که کلسیم مصرف کنیم تا استخوان های قوی داشته باشیم و تراکم استخوان بیشتر از ایجاد شکستگی به دلیل استئوپوروز در سنین بالاتر جلوگیری می کند . یکی از دلایل افزایش وقوع استئوپوروز توجه منحصراً به کلسیم بدون اهمیت به منیزیم و ویتامین D است .

جلوگیری از استئوپوروز پیچیده تر از مصرف ساده کلسیم یا تکیه بر مصرف مکمل به تنهائی است . ورزش و نیز کم کردن دفع کلسیم هم نقش زیادی در جلوگیری از روال استخوان ها دارند . این مسئله که استئوپوروز در کشورهای جهان سوم زیاد متداول نیست در حالیکه این مسئله که 50% منیزیم بدن در استخوان ها یافت می شود نشان دهنده اهمیت این مسئله که منیزیم برای سلامت استخوان هاست . اگر چه کلسیم مهمترین مینرال در ساخت استخوان است ولی کیفیت شکل گرفتن کریستال کلسیم عمیقاً به منیزیم بستگی دارد . زمانی که مقدار منیزیم کم باشد این خطر وجود دارد که کریستال های کلسیم از نظر سایز و شکل غیر طبیعی باشد که همین سبب ایجاد استخوان های ضعیف و ایجاد ترک هایی در آن می شود .

حتی زمانی که تلاش زیادی در مصرف کلسیم به میزان توصیه شده انجام شده باشد نقش دیگر منیزیم در قلیایی کردن PH بدن است که از قربانی شدن کلسیم به عنوان یک بافر جلوگیری می کند .

ویتامین D دارای سه نقش اساسی است که تراکم استخوان را افزایش داده و حفظ می کند .

1 ) سبب افزایش جذب کلسیم از غذا یا مکمل ها توسط روده ها می شود .

2 ) دفع کلسیم از راه ادرار و از طریق عملکرد طبیعی کلیه ها را کم می کند .

3 ) ترکیب کلسیم با استخوان ها را تسهیل می کند .

مطالعات بیشماری انجام شده که نشان می دهد 80% از کل شکستگی های هیپ مربوط به کمبود ویتامین D است . همچنین مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد که مقادیر به اصطلاح کافی از ویتامین D خیلی کم هستند . تحقیقات متعددی هستند که از مقدار 700 و 800 واحد به جای 400 واحد استفاده کرده ان که در نتیجه شکستگی هیپ نسبت به پلاسبو کمتر شده اند .

میزان سمیت میزان D در مصرف مقادیر بیش از 2400 واحد در روز است . بنابراین می توان به راحتی مقادیر 800 تا 1000 واحد در روز را برای بزرگسالان تجویز کرد .

سایر فاکتورهای تغذیه ای هم وجود دارند که در شکل گیری ونوسازی استخوان تاثیر دارند ، فاکتورهایی مثل ویتامین k ، منگنز فولیک اسید ، بر ، ویتامین 6 B ، زینک ، استرونیوم ، مس ، سیلیکون و ویتامین C که می توان آنها را از یک رژیم غذائی شامل میوه ها ، سبزیجات و حبوبات کامل و نیز مکمل ها دریافت کرد . مکمل کلسیم را می توان در افراد ، با پرفشاری خون حساس به نمک و نیز پرفشاری خون دوران حاملگی هم مصرف کرد .

اطلاعات تکمیلی

عوارض جانبی :

مکمل های کلسیم معمولاً در مقادیر مصرف روزانه تا 2000 میلی گرم بخوبی تحمل می شوند ومصرف بیشتر ممکن است سبب شکل گیری سنگ کلیه و ته نشین شدن کلسیم بافت های نرم شود .

به هر حال ، منیزیم به صورت مکمل احتمال تشکیل سنگ های کلیوی را کمتر می کند به خصوص منیزیم سیترات که حلالیت کلسیم در ادرار را افزایش می دهد . مصرف بیش از 2000 میلی گرم در روز دارای خاصیت بالینی مشهودی نیست مگر اینکه توسط پزشک توصیه شده باشد .

احتیاطات :

در افراد استئوپروتیک مسن تر همراه با اختلال در جذب چربی درباره مقدار مصرف ویتامین D محلول در چربی باید به صورت بالینی تصمیم گیری شود تا از اینکه کلسیم در شرایط بیماری جذب شده ، در کلیه جذب شده و در استخوان ها با ویتامین D ترکیب شود ، مطمئن شد .

تداخل :

کسانی که می خواهند استئوپروز را متوقف کرده یا معکوس کنند باید تشویق شوند تا از منیزیم به صورت 2 قسمت کلسیم و یک قسمت منیزیم استفاده کنند .

منیزیم اندازه کریستالی و شکل کریستالی کلسیم را تغییر می دهد که سبب استحکام کریستال و بنابرای استحکام استخوان ها می شود .

یک مکمل مولتی مینرال همراه با مکمل کلسیم منیزیم، مینرال های مهم دیگری که قسمتی از متابولیسم کلسیم هستند را تامین می کند . این مینرال ها شامل منگنز ، مس استرونسیوم و سیلیکون هستند .

ﺑوﺮ (Boron ) و ویتامین K در کانادا به صورت مکمل ساخته نمی شوند ولی در سلامتی استخوان ها تاثیر زیادی دارند که می توانند بر اساس تغذیه مناسب و بر اساس میوه ها و سبزی ها تامین شوند . مثلاً با سبزی های با برگ سبز ، پوست سیب می تواند دارای 3 میلی گرم ﺑوﺮ باشد . استفاده مداوم از مکمل های غذائی دهیدراته شده گیاهی هم توصیه می شود .
کاهش میزان ﺑوﺮدر زنان یائسه سبب افزایش دفع کلسیم و منیزم شده و میزان سرمی استروژن و تستوسترون را کاهش می دهد که هر دو این هورمون ها در شکل گیری استخوان ها اهمیت دارند .
نکات زیر شامل تداخلاتی از کلسیم و سایر مینرال ها است ولی شامل همه جزئیات نمی شود :

– جذب کلسیم بستگی به حضور میزان کافی از ویتامین D دارد که میزان دریافتی روزانه 400 واحد پیشنهاد می شود . کسانی که می خواهند استئوپوروز خود را متوقف کنند باید در مورد دوز 800 واحد با پزشک خود مشورت کنند .

– کینولون ها و تتراسیکلین ها به کلسیم و منیزیم و سایر مینرال ها متصل می شوند . مصرف همزمان آنها تاثیر این آنتی بیتیک ها را کاهش می دهند . این املاح باید حداقل به فاصله 2 ساعت از این آنتی بیوتیک ها مصرف شوند . مصرف طولانی مدت این آنتی بیوتیک ها ممکن است سبب کاهش این املاح در بدن شوند .

– جذب پنی سیلامین توسط منیزیم و بعضی دیگر از املاح مختل می شود . این مکمل ها باید حداقل به فاصله 2 ساعت از آنتی بیوتیک مصرف شوند . مصرف طولانی مدت پنی سیلامین می تواند بدن را از ذخایر روی ومس خالی کند .

– دیورتیک های لوپ سبب کاهش کلسیم و منیزیم در بدن می شوند و احتمال استئوپروز را افزایش می دهند . به دلیل اینکه بسیاری از کسانی که دیورتیک لوپ مصرف می کنند استئوپوروتیک هستند مصرف مکمل این املاح ضروری است .

– دیورتیک های تیازیدی سبب کاهش املاح مثل کلسیم و منیزیم می شوند . مصرف طولانی مدت آنها می تواند سبب کاهش این املاح و دیگر املاح شود . به دلیل اینکه افرادی که تیازید مصرف می کنند می توانند استئوپوروتیک هم باشند مصرف مکمل این املاح ضروری است .

– کلشی سین سبب احتدال در جذب منیزیم می شود .

– کورتیکوستروئیدها با جذب ومتابولیسم کلسیم تداخل داشته و مصرف طولانی مدت آنها سبب تشدید استئوپوروز می شود .

– باربیتورات ها فنوباربیتال و دیلانتین با متابولیسم ویتامین D تداخل دارند . مصرف طولانی مدت آنها سبب تسریع استئوپروز می شود یا اینکه منجر به نرمی استخوان ها می شوند . مکمل ویتامین D در این موارد پیشنهاد می شود .

– Etidronate یا Didronel با کلسیم و منیزیم واکنش نشان داده و جذب آن مختل می شود . البته اگر مصرف آنها فاصله زمانی حداقل 2 ساعت نداشته باشد . این دارو همچنین روی متابولیسم ویتامین D تاثیر داشته در نتیجه کمبود کلسیم بوجود می آید .

– کلسیم روی جذب آهن اثر گذاشته و این مسئله در دریافت مکمل کلسیم در زمان قبل از یائسگی اهمیت دارد ، بخصوص در زمانی که در ترکیب با یکدیگر بکار می رود .

– ایزونیازید روی متابولیسم ویتامین D اثر داشته و احتمالاً سبب کاهش جذب کلسیم می شود . مکمل هائی با دوز مناسب ویتامین D توصیه می شوند که باید با دوز منقسم مصرف شوند .

– دوزهای بالای منیزیم ، روی ، فیبر و اکسالات ها با جذب کلسیم تداخل دارند .

– کافئین ، الکل ، فسفات ها ( از نوشابه ها ، گوشت ، غذاهای کنسروی ) ، پروتئین ( امینو اسیدها ) سدیم و شکر به دفع کلسیم کمک می کنند .

– دیژیتالیس به صورت معکوس روی وضعیت منیزیم اثر دارد . تحلیل رفتن منیزیم روی قلب اثر گذاشته سبب آریتمی و اسپاسم های کورونر می گردد .

– دریافت کلسیم و ویتامین D به میزان بالا از طریق تغذیه سبب کاهش جذب منیزیم می شود و به همین دلیل است که منیزیم به مکمل های کلسیم و ویتامین D اضافه می شود .

– بیماران دارای هایپر پارا تیروئیدیسم یا سرطان نباید از مکمل های کلسیم استفاده کنند مگر به دستور پزشک .